fbpx

Svetišče rimskega boga svetlobe Mitre

Mesta, Novice

Čudoviti pogled na Ptuj, mogočno Dravo in Ptujsko polje se razprostira z grajskega griča, kjer je stalo svetišče že v času antične Petovie.

Kam  na pot ta konec tedna ali v dopustniških dneh? Kam, če  ste zgodovinsko radovedni,  si želite vodnih užitkov v zdravilni termalni vodi, uživati v imenitni  kulinariki in vinski kapljici in nemara zaigrati tudi igro golfa? Odgovor je: sploh ne daleč. Mahnite jo na Ptuj, srednjeveško mestno jedro s spletom majhnih trgov in ozkih ulic z  gostoljubnimi domačini in Termalnim parkom v srcu Štajerske.

GHP-02-TP-Foto-ZV-09-14

V središču  Spodnjega Podravja, na meji s Prlekijo, leži najstarejše mesto v Sloveniji – Ptuj, prava zakladnica  zgodovine tisočletij.  Naseljen je bil že v mlajši kameni dobi, Kelti so dali naselju ime, v  rimskih časih pa je imel Ptuj, takrat Petovia, skoraj 40 tisoč prebivalcev (danes jih ima cela občina na  dobrih  66 kvadratnih kilometrih  nekaj manj kot 25 tisoč).  Drugi pravi razcvet po  času Rimljanov  pa je Ptuj doživel v 14.  in 15. stoletju, ko je  bil eno  najbolj pomembnih mest v tedanji Evropi. Kot so danes London, Pariz in Dunaj.  Ptujski trgovci so bili spoštovani meščani in celo  največji  bogataši iz nekaterih evropskih mest so prav v Ptuju spravljali na varno svoje bogastvo pred Turki. Danes je Ptuj prava zakladnica zgodovine, arhitekture in kulture, s svojim Termalnim parkom  z več kot  4200 kvadratnimi metri vodnih površin pa privablja vedno več  domačih in tujih turistov.  Nameniti Ptuju kot turist le nekaj uric, je velika zmota! Na Ptuju z okolico je treba  preživeti najmanj tri dni, seveda z obveznim obiskom Termalnega parka. Zlasti v teh poletnih počitniških  dneh, ko  se tako v mestu  kot v Termalnem parku kulturne, razvedrilne in športne prireditve vrstijo dan za dnem, večer za večerom.

Ptuj je od Dunaja oddaljen  le 280 kilometrov, od Gradca 92, Zagreba 90, Trsta 245  in Budimpešte 320 kilometrov. In prav  Avstrijcev, Hrvatov, Italijanov in Madžarov gosti največ med tujimi turisti. Vse več pa na Ptuj prihaja tudi Nemcev in Angležev. Tudi ruski in ukrajinski turisti niso več izjema. Zlasti slednji so nad starodavnim mestecem  izjemno navdušeni in vsi po vrsti se  čez Dravo na Ptujski grad povzpnejo peš. Ob koncu tedna v poletnem času pripelje na Ptuj tuje turiste tudi po deset in več avtobusov!

Bolj petični tuji turisti  si privoščijo Ptuj najmanj za dva dni. Za prenočišče si izberejo hotel Primus, ki pripoveduje veličastno zgodbo o Ptuju.

Med sprehodom po starodavnem Ptuju zasluži posebno pozornost  Mestna hiša na istoimenskem trgu. Zgrajena je bila med 1906. in 1907. letom po načrtih dunajskega arhitekta Maxa Ferstla.

Nedaleč stran na Slovenskem trgu  se dviga  dobro ohranjen nagrobni Orfejev spomenik iz  pohorskega marmorja. Postavili so ga v 2. stoletju mestnemu županu  Marku Valeriju Veru. Spomenik, visok 5 metrov, je dobil ime po prizorih iz  mita o Orfeju. Domačini vam bodo povedali, da je to “pranger”, saj so ga v srednjem veku uporabljali kot stolp sramote.

Čudoviti pogled na  Ptuj, mogočno Dravo in Ptujsko polje se razprostira  z grajskega griča, kjer je stala trdnjava s svetiščem že v času antične Petovie.  V 11. stoletju so salzburški   nadškofje, ki so bili lastniki Ptuja in okolice, pričeli graditi srednjeveško utrdbo. Leta 1132. so dali grad v zakup  gospodom ptujskim, ki so v tristo letih svojega bivanja na Ptuju ustanovili  dominikanski in minoritski samostan in  zgradili  romarsko cerkev na Ptujski gori. Zadnji lastniki gradu so bili  grofje Herbersteini do leta 1945, ko je bil grad nacionaliziran in oprema odkupljena.  Danes  si na gradu lahko ogledate več bogatih zbirk (orožja, fevdalne stanovanjske kulture, portretov znamenitih turških in evropskih dostojanstvenikov, vojskovodij in tudi lepotic tistega časa, pa pustnih mask…).

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake

Edinstvena Ptujska vinska klet, ki je najstarejša v Sloveniji, njeni začetki sežejo v  1239. leto, se ponaša  tudi z najstarejšim  slovenskim vinom iz 1917. leta.  Klet je prava zakladnica  kakovostnih in vrhunskih vin, med drugim  Haložana, Noblessea, ledenega vina Laški rizling… Klet je posebej z zvočnimi in glasbenimi efekti opremljena za obisk turistov, a igre glasbe in svetlobe praviloma turisti ne doživijo.

 


Sledite nam


RSS Ustavi se!